SON HABERLER

Bütünleme Sınavları Hakkında

Paylaş

Harf notları ve ortalamalar açıklandı. Artık geçen ve kalan dersler belli oldu.Peki bütünleme nedir? Bütünleme sonunda harf notları nasıl hesaplanacak? DC olan derslerim geçer mi? Yazımızda bu ve bunlara benzer sorularnıza cevap bulabilirsiniz. Bütünlemeden almanız gereken notu hesaplamak için tıklayınız.

Karadeniz Teknik Üniversitesi 2012-2013 yılı Güz döneminde yapılacak olan Bütünlenme sınavları hakkında;

 • Bütünleme sınavları 28 Ocak – 01 Şubat 2013 tarihleri arasındadır.
 • Sadece DC ve daha düşük notlar için sınava girilebilir.
 • Sınırsız sayıda sınava girilebilecektir.
 • Sınava kayıt yapılmayacaktır.
 • Öğrenciler sınav programında ilan edilen gün ve saatte bütünleme sınavına girebilecektir.
 • Final sınavına girmeyenler de bütünleme sınavına girebilirler.
 • Dönem ortalamanız 2.00 üzerinde olsada DC derslerin bütüne girebilirsiniz. Bu nedenle sistemde üzerinde kırmızı çizgi vardır.
 • Bütünleme sınavı final sınavının yerine geçer ve yeni harf notunuz final sonu parametrelere (sınıf ortalaması ve standart sapma) göre hesaplanacaktır. Bütünleme için ayrıca çan eğrisi uygulanmayacaktır.
 • Dönem ortalaması 2.00 ve üzeri olan öğrencilerin, DC olan dersleri geçer. Ancak istenirse DC olan ders için bütünlemeye girilebilir.
 • Bütünleme de aldığınız not, final notu yerine geçer.

“Bütünleme Sınavları Hakkında” için 31 cevap

 1. İbrahim diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar inkılap sınavından büt’e girdim final notum 45 büt notum 65 büt girmeden öncede DD ‘di girdikten sonrada DD ortalamam 2.27 ben dersten geçmiş oluyormuyum ?

 2. elif diyor ki:

  hazırlık sınıfında devamsızlıktan kalanlar için sınav ne zaman lütfen cevap verin

 3. muhammet diyor ki:

  dc olan dersim bütünlemede 0 gösteriyor ortalamamda 2 ini üzerinde geçer miyim

 4. özge diyor ki:

  büt notum G olarak görünüyor.Ne anlama geliyor

 5. ktü diyor ki:

  bütünlemeden geçtiğimi nasıl anlarım ??? :sad:

 6. cansel diyor ki:

  birinci dönem bir arkadaşım finalden 70 aldı dc geldi. o dersten büte girdi 75 aldı aa getirdi. anlayamadığım şey 5 puan fazla alarak o ders nasıl aa geldi.

 7. aysu diyor ki:

  ortalama tam 2 dd kalıyormu ?

 8. mahmut diyor ki:

  benim imalat dersinden final notum DC.ortalamam 2 nin altında. Ben diğer derslerden bütünlemeye girip ortalamayı 2 nin üstüne çıkarırsam imalat dersini geçmiş oluyor muyum.
  Yoksa İmalat dersinden de bütünlemeye girmek zorunda mıyım.

 9. osman can diyor ki:

  teşekkürler mustafa…

 10. mustafa diyor ki:

  burada kredi notları geçenlerin notlarına göre belirleniyor. yani en az 66 ile AA getiren biri olduğu için senin genel not ortalaman 66 ve üstü olması durumunda AA ile geçiyorsun. bu hesaba göre ((1.vize+Final)/2)=66 olması lazım buradan notunu yerine koyarsan, bütünleme sınavında 82 alman durumunda notun AA olarak gelecektir…

 11. osman can diyor ki:

  mustafa, benim ilk vizem 50. sınıf ortalaması 47,18 ve standart sapma 11,59. sınıf mevcudu da 29. bizim sınıfta iki tane aa geldi 73 ve 66 dan… Yüzdelik dilimlere göre aa’lar belirlendi yani. bu durumda benim bütte aa getirme olasılığım var mı? varsa en az kaç almam gerekiyor? ❗

 12. mustafa diyor ki:

  11-29 kişilik sınıf mevcudunda notlar başarı oranlarına göre yüksekten düşüğe doğru sıralanacak, örneğin sınıf not ortalamasının 49 olduğu durumda yayınlanan 2 nolu tablodan 49 un bulunduğu aralığa bakılarak (sınıf düzeyi: orta) yüzdelik dilimler incelenir. buna göre sınıf mevcudunun başarı notuna göre sıralandığında;
  %7’si AA
  %9,6’sı BA
  %14,4’ü BB
  …….
  diye oranlanacak. mesela %7 dediğinde, 29 kişilik bir sınıfta notlar yüksekten düşüğe doğru sıralandığında en yükse 2,03 (2,03’ü yeni sistemin 2,00’a yuvarladığı bazı öğretim üyelerince belirtiliyor) kişi AA ile geçer.
  aynı şekilde oranlar yapıldığında %9,6’sı yani 2,78 (buda 3’e yuvarlandığı belirtiliyor) 3 kişi BA ile geçiyor. bu oranlama diğer durumlarda da yapılarak kimin ne ile geçtiği belirlenir.
  şahsen ben 11-29 arası derslerin vize notları panoya asıldığında hepsini tek tek tasarladığım programla hesapladım ve notları belirledim. Kendi notumuda yakın arkadaşlarımın notlarını da hesapladım ve yakın arkadaşlarıma da notlarının ne geleceğini söylemiştim, açıklandığında da aynısı gelmişti….

 13. Okul Öncesi mağdurları diyor ki:

  ayrınca çan uygulanmayacaksa bütünlemeler neye göre değerlendirilecek ?

  • mustafa diyor ki:

   bütünleme final yerine sayılacağından, bütünleme de de kısmen çan uygulanacak. yani finalde örneğin 40 kişilik sınıfta, sınıfın final not ortalaması (B) 58,2 olup, finalde sınıf notlarının standart sapması (C) 22,10 olsun. Burada son notun senin not ortalaman (A) önemli etken göstermektedir. çünkü bütünlemede sınıfın not ortalaması ve standart sapması değişmeyeceğinden kaçla geçebileceğini, kaçla kredinin ne geleceğini hesaplayabileceksin. Yani 10x((A-B)/C)+50 hesaplamasında belirli değerleri yerine koyarsan hangi (30 ve üstü tabloya göre hesaplama yapılacağından) hangi not aralığına düşebileceğini belirleyebilirsin. Mesela bu örnek not değerlerine göre CC ile geçebilmek için en az not ortalamanı 43 getirmen gerekiyor.

   • ali imran diyor ki:

    peki sınıf 30 kişinin altındaysa örneğin 29 kişilik bir sınıfta çan nasıl uygulanacak.

 14. Kübra diyor ki:

  Mesela finalde FF getirdiğim bir ders bütünlemede DCye yükselir ve ortalamam 2nin üzerinde olursa o dersten geçmiş olur muyum?

 15. Elif diyor ki:

  Bütünlemede alınan not mu finalde yada bütünleme hangisinde yüksek alındıysa o not mu geçerli oluyor? Bütünleme yazılmış burada ama ben yüksek olan hangisi ise o geçerli diye öğrenmiştim.

 16. Enes diyor ki:

  Buğra sınıfında 30’dan az kişi var ise eğer Tablo 2’den hesaplanıyorsun. Tablo 2 yardımcılığıyla senin sınıfın %lere bölünüyor. Fiziko kimya için sınıf ortalaması 46,93 çıkmış. BU durumda tablo yardımıyla en üstten başlamak suretiyle sınıfın %4ü AA, %8i BA, %12si BB, %14,8 CB, %22,2si CC alır. Geriye kalanlar Sorumlu geçer veya kalırlar. Tablo 2’nin en kötü yanı tüm sınıfın notları elinde olmadan geçme notunu kendin hesaplayamazsın.

  • bugra diyor ki:

   butunlemede nasıl bir degerlendırmeye tabı tutulacam..

   • Enes diyor ki:

    Finalde CC yüzdesinin en düşük hangi notla kapattıysa onu alman gerekir. Dediğim gibi onun için de bütün sınıfın notları gerekir. Hocaya sor istersen o bilir.

 17. bugra diyor ki:

  https://www.zeta-uploader.com/tr/openfile?hash=1792098535&rel=1792098535.png

  fiziko kimya dersindeki ss ve ortalamalarla gerekli işlemleri yaparsanız notun cc geldiğini görürsünüz :S bunu nasıl düzeltirim ben ve bütünlemede de 52.50 ortalamayla geçen şuanda yanımda oturan arkadaşım gibi geçebilecekmiyim

  • Ziya diyor ki:

   tabo 1 e göre CC’ye geliyor.

   Açıkcası ben sisteme pek guvenmiyorum. Eğer hesaplarına göre geçiyorsan öğrenci işlerine müracat et derim.

   • bugra diyor ki:

    sınıf ortalamasının ustunde olup kalmam şaşırtıcı degıl mı.. eger ssınıf mevcudu 30 kişinin altında ise yuzdelık hesaplama ıle kaldım dıyelım pekı but sınavında hangi notla gececem sınıf ortalaması baz alınacaksa ben zaten bu notla gecıyorum.. bu sorularıma cevap verecek ınsan varmı ogrencı işlerınde..

  • bugra diyor ki:

   http://img201.imageshack.us/img201/1103/ssssssssssssssss.png şimdi yaptıklarına bak cc yaptılar dersi üzerinde şerit var ff olan en alttakindede yok çok ii ya beyinli bunlar

 18. bugra diyor ki:

  %lık kısıma gore yapılan sistemde sınıf ortalamasının üzerinde olduğum halde kaldığımı belirtmek isterim bunun nasıl hesaplandığını araştırdım bütün derslerim doğru haflendirmeye karşılık geliyor ama bir ders cc ye karşılık geliyorken benim notum dc bu nasıl düzelecek
  aynı notu alsam standars sapma ve ortalamayla hesapladığımda geçiyor olmam lazım finalde aldıgım notun aynısıyla isterseniz resmi yayınlayabilirim

Bir Cevap Yazın