SON HABERLER

Farabi Değişim Programı Başvuruları

Paylaş

Farabi değişim programından yararlanmak isteyen öğrenciler başvuru 01 Mart -15 Mart tarihleri arasında  yapılacaktır. Başvurular Karadeniz Teknik Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi web sayfasına online olarak yapılacaktır.

Son başvuru tarihi 15 Mart ‘ a kadardır.

 

FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI NEDİR ?

Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.
Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir.

 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR ?

 

Herhangi bir ön şart bulunmamakla birlikte, Öğrenciler gitmek istedikleri kurum şartlarına tabi olacaklardır. Örneğin, ODTÜ’ye gitmek isteyen bir öğrenci ODTÜ’nün belirleyeceği yabancı dil şartını sağlamış olmak durumundadır.

Sürecin rahat işleyebilmesi için, Öğretim üyelerimizin (Bölümlerimizin) Öğretim Üyesi Hareketliliği öngörülen kurumlarla ön görüşme yaparak durumun açıklığa kavuşturulması önemli kolaylıklar sağlayacaktır.

Gelinen aşamada farklı kurumlarla anlaşmaların yapılması halen devam etmektedir. Sürecin ısalığından dolayı siteye eklenen dosyada tüm üniversiteler eklenmiştir. Başvuru süreci sonunda anlaşma sağlanamamış olan kurumlara yapılmış olan başvurular değerlendirme dışı kalacaktır.

ERASMUS VE YURTDIŞI STAJ KAYITLARI BAŞLAMIŞTIR

 

Bir Cevap Yazın