SON HABERLER

Nedir Bu Yeni Sistem ?

Paylaş

Yeni rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal koltuğa oturduktan sonra KTÜ de köklü değişiklikler yapıldı. İlk etapta öğrencilerden alınan katkı payları kaldırıldı. Son olarak ise sınav ve not sisteminde düzenlemeler yapıldı.

2 vize 1 final olan eski sistemde, öğrenciler sınava girmekten hocalar ise sınav kâğıdı okumaktan yorulmuştu. Bu soruna 1 vize 1 final yapılarak çözüm getirildi. Not dağılımı ise Vize %50 Final %50 olarak belirlendi. Ancak hocaların isteği durumunda  ara sınavlar, uygulama, ödev, sunum gibi çalışmalar yapılabilecek. Yapılan çalışmalarda ise not dağılımını yine hoca belirleyecek. Örnek verirsek  Vize %30 Ödev %20 dağılımına sahip olacak.

Bütünleme sınavlarıyla ilgili olarak ise; 3 ders seçme sınırı kaldırıldı. Artık öğrenciler sınırsız sayıda bütünleme sınavına girebilecek. Mezuniyet bütünleme sınavları 3 dersten 1 derse indirildi.

Bir diğer karar ise Mutlak Değerlendirme Sistemi yürürlükten kaldırılarak Bağıl Değerlendirme Sistemine geçildi.

BAĞIL DEĞERLENDİRME SİSTEMİ NEDİR?

Bu sistemin KTÜ‘ ye getiriliş amacı, yüksek harf notu (AA,BA) alanların az olması ve buna bağlı olarak ortalamalarının düşük olmasından kaynaklanıyor.

Yeni gelen Bağıl Değerlendirme Sistemi  öğrenciler arasında Çan Eğrisi olarak adlandırılıyor. Aslında sistem bilinen çan eğrisi sisteminin kötülüklerinden biraz olsun arındırılmış bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Bağıl değerlendirme sistemi öğrencinin başarısını, içinde bulunduğu sınıftaki diğer öğrencilere göre gösterdiği performans düzeyine bağlı olarak ölçüyor. Bu sistemde sınıfın ortalaması ve standart sapması çok büyük önem arz ediyor. Ortalaması 15 puanın altında kalanlar değerlendirmeye giremiyor. Finalde alt sınır ise 40 olarak belirlenmiş

Notlar hesaplanırken (( HBN*- Sınıfın HBN ortalaması )/Standart sapma )formülüyle Z standart notuna ve Z standart notları da (T=10Z+50)formülüyle T standart notuna dönüştürülecek.  (*HBN=Ham Başarı Notu=Vize ve Final ortalamanız)  Hesaplanan T, yeni notunuz olacak.

Örnek verecek olursak;

Sınıfın ortalaması:  55
Standart sapma: 19
Sınav Ortalamanız: 60

Bu varsayıma göre ( 60- 55 )/19 )= 0,263 daha sonra (10×0,263)+50=52,63

Yeni notunuz 52,63 olarak belirlendi.

Yaptığımız varsayımlara göre yukarıdaki tablodan aldığımız harf notuna bakalım;

Sınıf ortalamamız 55 olduğu için “Ortanın Üstü” grubuna bakıyoruz. Notumuz 52,63 olduğu için harf notumuz CB olarak belirleniyor.

Sistem her zamanki gibi böyle tozpembe gerçekleşmiyor. En başta bahsettiğimiz gibi sınıf ortalaması ve standart sapma çok önemli. Eğer notumuz, sınıf ortalamasının altında olması durumda ( HBN – Sınıfın HBN ortalaması )/Standart sapma = Z  formülünde sonuç eksi çıkıyor.  T=10Z+50 formülünde notumuza negatif etki yapıyor.

Ayrıca standart sapmanın çok büyük olması durumda Z değer küçük çıkabilir. Bu da T değerine yani notunuza doğrudan etki yaparak alacağınız harf notunun düşük olmasına yol açıyor.

Derse yazılan öğrenci sayısı 30 ve daha fazla ise yukarıdaki tabloyu (TABLO 1),  11-29 arasında ise  TABLO 2 ‘yi kullanınız.  Öğrenci sayısı 1-10 arasında olan sınıflar için harflendirme işlemi TABLO 3  verilen mutlak not değerlendirme sistemine göre yapılır.

Yeni yapılan sistem ilk bakışta oldukça karışık gözükse de  başarılı olan öğrencilerin AA BA gibi yüksek notlar alması daha kolaylaşıyor. Ortalamanın altında not alanlar için ise oldukça kötü gözüküyor.

Sistem hakkındaki yorum ve sorularınızı yorum bölümüne yazararak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

“Nedir Bu Yeni Sistem ?” için 31 cevap

 1. Ezgi diyor ki:

  Merhaba, sınıfın tamamının dönem ortalamalarına erişebilmemiz mümkün mü acaba? Bir kaynak ya da siteden?

 2. uls diyor ki:

  3. Sınıfın 2. Dönemi ortalamam 2 nin biraz altında kaldı bir tane de dc dersim geldi. Şimdi ben bu dersten direkt kaldım mı ? Seneye 2. Dönem dc olarak mı görünecek. Şayet o şekilde olacaksa seneye 2. Dönem ortalamam 2 nin üzerindeyse sınavına girmeden geçmiş mi sayılacağım? Bu konuyla ilgili detaylı bir yorum alabilir miyim..

 3. xyster diyor ki:

  kardeşimin 2013-2014 sezonu 5 senesiydi okulda..kamu yönetimi okuyor.9 tane dersi var kaldığı toplamda..henüz 3. sınıftan ders alamamış..Bu sene ders alabilecek mi acaba?kaldığı dersler :İktisada Giriş,İstatistik,Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı,Mikro İktisat,Anayasa Hukuku,Muhasebe-1,Makro İktisat,Yönetim Hukuku-1,Vergi Hukuku,Muhasebe-2 ……Türk Siyasi Hayatı-2 dersi için OKUMADI ibaresi var akademik durum analizinde..ortalaması 2.00dan düşük.Bu sene güz dönemi 1 tane bahar dönemi bir tane olmak üzere aldığı 11 dersin sadece 2 tanesini geçebilmiş….6. sene sonunda okuldan atılma durumu var diye duymuştum..Bu notlarla bu şekilde bu okulu bitirme şansı nedir öğrenmek istiyorum?Benim düşünceme göre bu okulu bitiremeyecek.Cevabınızı bekliyorum

 4. cagla diyor ki:

  ben 1 sinifm baya alttanm var alttan maç kaç ders alabilirim

 5. sevcan diyor ki:

  Final ve büte girmedim mezuniyet sinavina girebilir miyim??

 6. eda diyor ki:

  lys puanı ile geçiş yapacağım DC ile geçersem geçiş yapabilir miyim? ve ya alttan dersim olsa yine geçebilir miyim lys puanıma göre?

 7. Ali diyor ki:

  Hocam tablo 2 nin nasıl yorumnlandığını bilen varmı sınıf ortalaması da belli değil hesaplaması nasıl oluyor ben anlayamadım..Yardım ederseniz memnun olurum..

 8. aslı diyor ki:

  DD GEçiyor mu peki ortalama 2nin üzerindeyse ?

 9. ahmet diyor ki:

  Vize 40 finalden de 40 aldım. Af öğrencisiyim. Yeni sisteme göre mi hesaplanacak notum. Birde bu hesaplamalar ne zaman yapılıyor, şuan ne vize ekranında nede transkript ekranında geçip gecmediğimi göremedim.

 10. bahar diyor ki:

  Acaba sınava giren kişi sayısı sınırlaması hakkında bir bilgisi olan var mı ? Sınava 8 kişi civarında kişi girdi ve ben vizeden 40 aldım finalde ne yapacağım ? 60 mi alacağım yoksa ortama mi 60 olacak?

 11. ahmet diyor ki:

  hocam ben vakfıkebir meslek yüksek okulunda okuyorum benim acıklanmayan 2 sınavım vardı ortalamam 1.84 dönem 2 genel ortalamamdı o 2 sınav acıklandıkdan sonra 3 kredilik ders ff ken bb oldu 4 kredilik ders ff oldu ortalamam 1.94 genel 2.05 acaba ff olan ders ortalamamımı düsürdü.ne olur bana yardım edin

 12. abdullah diyor ki:

  hocam şimdi benım 2 sınav ortalamam 40 geldı. ama dersın ortalaması 39.51 s.sapmada 18.953 . ama bu dersi gecemedim dc geldi bi yanlışlık varmıdır

 13. sözelci diyor ki:

  Bu sistemin daha çok sayısal bölüm öğrencilerine yaradığı aşikardır. Sözel bölüm okuyan öğrenciler ise tamamen felaket !
  Örneğin; matematik bölümünde okuyan biri 25 ile geçerken, Edebiyat okuyan biri 78 ile (FD) kalabiliyor.
  Yani tamamen fiyasko ! ❗

 14. yildiz diyor ki:

  Dd ve ff notu olan bute girecek mi yoksa dersi tekrar mi almasi gerekir.

 15. ktü diyor ki:

  Standart sapma ve ortalama açıklandı.Şimdi notlarımızı tekrar bunlara göre mi düzenleyeceğiz?

 16. selin diyor ki:

  makıne muh de okuyorum. teknk resm ortalamam 41. notum sınıf ortalamasının altında kalsa bıle dersten gecms oluyo muyum. yanı harf olarak ne geleblir :S

  • ktü diyor ki:

   Sınıf ortalamasının altında kalsan bile geçme şansın bulunuyor. Standart sapma ve sınıf ortalaması belli olmadan geçtiğini veya kaldığını tahmin edemeyiz.

 17. Celal diyor ki:

  Sistemin iyi olup olmadığını sınavlarda görüyoruz da ben kendimden örnek veriyim deniz bilimleri fakültesinde 2.öğretim okuyorum sınıf mevcudumuz eski sistemde bile düşüktü şimdiki bağıl sistemde 10kişinin altına düştünmü yandın ki biz böle yanıyoruz dersten geçmen için 60 ortalama yapman lazım buda sınavlardan en aşağa 60 ve üstü almamızı gerektriyor bu anlamda bu sistem tam bir fiyasko bunun bir çözüme kavuşması lazım bu sırf benim için degil diger 2.öğretim programlarında da arkdaşlar için büyük sıkıntı KTÜ de okuyorsan.. yukarıdaki yazıda yanlış yazmışınız 10 kişinin altına indiginde eski sistem uygunlanmamakta..

 18. ahmet diyor ki:

  sinirsiz but derken yani dersim cc geldi onu bb yada ba yapmak icin sinava girebilirmiyim yoksa sadece kaldigim derslerden mi girmem gerekiyo

  • ktü diyor ki:

   sadece dc ve altı notlar için bütünlemeye girebilirsiniz

   • cansel diyor ki:

    dönem not ortalamam 2.00 ‘nin üzerinde ve dc gelen derslerim vize notları bölümünde “bütünlemeye gireceğiniz dersler” olarak gösteriyor. bildiğim kadarıyla dc olan dersler için eğer not ortalaması 2 nin üzerindeyse o derslerden geçmiş bulunuyorsun. şimdi ben dc gelen derslerin bütünleme sınavına girmezsem, bu derslerden geçmiş sayılıyor muyum? geçmiş sayılıyorsam neden büte gireceniz dersler olarak belirtiliyor?

    • maradona diyor ki:

     cansel benim de aynı şekilde dönem ortalamam 2 nin üzerinde dc olan dersime bütünlemeye gireceksiniz yamışlar ama girmene gerek yok zaten geçmiş oluyorsun ortalamayla

     • ahmet diyor ki:

      ortalama 2:00 uzerınde ıse dc gecıyo not sıstemınde kalan gıbı gozukmesı sınava gırıp genel ortalamanı yukseltebılırsın demek

  • suskuun88 diyor ki:

   kaldığın veya DC gelen derslerden girebilirsin..eski sistemde sadece 3 dersin bütünlemesine girilebiliyordu bu sistemle 5 6 7 işte kaçtane dersin kaldıysa girebiliyosun ..sınırsız derken bundan bahsediyo..herkese başarılar

 19. fatma diyor ki:

  butunlemedekı gecme notu ne oluyor ki şimdi ? sınıf 11-29 arasındaysa ve sınıf ortalaması 65 se.. ilk vızesi 5 olan öğrenci butunlemeden kaç almalı ?

Bir Cevap Yazın